Nabywanie nieruchomości przez KOWR w trybie art 32b ugnrSP
Zasady nabywania nieruchomości rolnych w trybie art. 32b ustawy z dnia 19 października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Cel nabycia nieruchomości rolnej przez KOWR.
KOWR działając na wniosek podmiotu może nabyć na własność Skarbu Państwa nieruchomość rolną stanowiącą własność podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne w celu spłaty całości albo części zobowiązań tego podmiotu, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej przez ten podmiot.
Zbywca
Osoba fizyczna lub prawna prowadząca gospodarstwo rolne, która jest właścicielem nieruchomości rolnej, będącej przedmiotem zbycia na rzecz KOWR z wyłączeniem podmiotów:
- wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne, o ile zobowiązania nim objęte nie będą przedmiotem spłaty ze środków uzyskanych w ramach sprzedaży nieruchomości rolnej,
- które znajdują się w upadłości na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe,
- wobec których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne
Nabyciu przez KOWR nie podlegają nieruchomości rolne:
- obciążone hipoteką na rzecz osób trzecich, o ile zobowiązania będące przedmiotem zabezpieczenia nie będą przedmiotem spłaty przez KOWR;
- obciążone użytkowaniem, służebnościami lub dożywociem, których zakres znacznie wpływa na możliwość zagospodarowania nieruchomości,
- zabudowane budynkami mieszkalnymi lub wykorzystywanymi na cele mieszkaniowe,
- wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne,
- których zagospodarowanie w przyszłości nie będzie możliwe tj. m.in. o znikomej przydatności do prowadzenia racjonalnej działalności wytwórczej w rolnictwie lub których wielkość oraz charakter zabudowy jest mało przydatny do prowadzenia działalności rolniczej przy jednocześnie relatywnie małym areale użytków rolnych.
Zobowiązania podlegające spłacie z ceny nabycia nieruchomości rolnej.
Przedmiotem spłaty przez KOWR są zobowiązania Zbywcy powstałe w związku z prowadzoną przez niego działalnością rolniczą, w szczególności:
- zobowiązania z tytułu kredytów obrotowych i inwestycyjnych, przeznaczonych na finansowanie działalności rolniczej,
- zobowiązania z tytułu umów leasingu lub umów najmu maszyn i sprzętu rolniczego,
- zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług, związanych z prowadzoną działalnością rolniczą,
- zobowiązania publiczno-prawne, związane z prowadzoną działalnością rolniczą,
- zobowiązania wobec Zasobu z tytułu umów dzierżawy oraz sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa,
- koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych, związane z dochodzeniem należności z tytułu prowadzonej działalności rolniczej,
- inne, o ile ich powstanie bezpośrednio związane jest z prowadzeniem działalności rolniczej.
Dopuszcza się przyjęcie do rozliczenia zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek konsumenckich pod warunkiem, że Zbywca przedstawi nie budzące wątpliwości dowody na wydatkowanie tych środków na spłatę zobowiązań związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
Ze środków uzyskanych w ramach sprzedaży nieruchomości rolnej, spłacie mogą podlegać zarówno wymagalne jak i niewymagalne zobowiązania Zbywcy w całości lub w części, pod warunkiem, że ich zapłata nie nastąpi z pokrzywdzeniem innych wierzycieli.
Procedura ubiegania się o nabycie nieruchomości rolnej.
Nabycie nieruchomości rolnej następuje na kompletny (wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami) i prawidłowo wypełniony wniosek Zbywcy, złożony we właściwym miejscowo ze względu na położenie nieruchomości, Oddziale Terenowym KOWR.
Przeniesienie własności nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa.
Przed zawarciem umowy przeniesienia własności nieruchomości KOWR przeprowadza lustrację nieruchomości objętej wnioskiem w celu oceny jej stanu. Pozytywny wynik lustracji jest warunkiem przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Umowa przeniesienia własności nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa zawierana jest w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Jeżeli Zbywca jest zainteresowany dzierżawą nieruchomości – KOWR na jego wniosek wszczyna procedurę jej wydzierżawienia w takim terminie, aby zakończyć ją najpóźniej w dniu, na który wyznaczony został termin wydania nieruchomości.
Szczegółowe informacje dotyczące nabywania nieruchomości zawarte są Zarządzeniu nr 68/2024/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 15 listopada 2024r.w sprawie wprowadzenia „Zasad nabywania na własność Skarbu Państwa nieruchomości rolnych w trybie art. 32b ustawy z dnia 19 października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa“.
Materiały
Zarządzenie nr 68_2024_Z DG KOWR z 15 listopada 2024r. w sprawie wprowadzenia „Zasad nabywania na własność Skarbu Państwa nieruchomości rolnych w trybie art. 32b ugnrSPZarządzenie_nr_68_2024_Z__DG_KOWR_z_15_listopada_2024r_w_sprawie_wprowadzenia_„Zasad_nabywania_na_własność_Skarbu_Państwa_nieruchomości_rolnych_w_trybie_art_32b_ugnrSP.pdf 1.00MB Załącznik nr 1a wniosek dla osób fizycznych
zal_nr_1a_wniosek_dla_osób_fizycznych.doc 0.14MB Załącznik nr 1b wniosek dla osób prawnych
zal_nr_1b_wniosek_dla_osób_prawnych.doc 0.14MB Załącznik nr 2 wykaz nieruchomości rolnych
zal_nr_2_wykaz_nieruchomości_rolnych.xlsx 0.03MB Załącznik nr 3 wykaz zobowiązań Zbywcy
zal_nr_3_wykaz_zobowiązań_Zbywcy.xlsx 0.03MB Załącznik nr 4 wykaz pozostałych zobowiązań
zal_nr_4_wykaz_pozostałych_zobowiązań.xlsx 0.03MB Załącznik nr 5 wzór protokołu zdawczo-odbiorczego
zal_nr_5_wzór_protokołu_zdawczo-odbiorczego.docx 0.04MB Załącznik nr 6 wniosek Zbywcy o wydzierżawienie
zal_nr_6_wniosek_Zbywcy_o_wydzierżawienie.doc 0.07MB Załącznik nr 7 potwierdzenie kwoty zobowiązania
zal_nr_7_potwierdzenie_kwoty_zobowiązania.docx 0.04MB