W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2025

- Nikt chyba nie ma wątpliwości, że to jeden z symboli niepodległej Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 Maja to nie tylko prawo, ona mówi nam o tym, co my - naród - uważamy za najistotniejsze, jakie są nasze ambicje i ideały. (...) Polskim priorytetem była i jest wolność - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podczas wojewódzkich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, które organizowali wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zgromadziły wielu mieszkańców Białegostoku oraz gości z innych części Polski i świata.

Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, administracji zespolonej, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz harcerze.

Konstytucja 3 Maja - nadal aktualna

Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień, w których podkreślano znaczenie Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wojewoda podlaski zaznaczył, że ten dokument mówi nam wiele również o czasach, w których dziś żyjemy.

Przypomniał np. ostatnie expose w Sejmie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w odniesieniu do Rosji, z którą porozumienie nie jest możliwe.

Naszym priorytetem, polskim priorytetem była i jest wolność, a Rosja gdzie indziej szukała i nadal szuka inspiracji do swoich zbrodniczych działań. Na temat tych różnic wiele znajdziemy w majowej konstytucji

- mówił wojewoda, podkreślając, że dzisiejszym priorytetem jest wzmacnianie sojuszy.

Tylko współpraca w ramach zjednoczonej Europy we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest gwarantem naszej niezawisłości i suwerenności 

- mówił. Wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, że uroczystość z okazji 3 Maja to także doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo Polaków: przywołał żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy Policji, którzy strzegą granic, a także strażaków PSP i OSP, którzy przez 11 dni gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Dziękuję za to, że stoicie na pierwszej linii walki o wartości, które są nam wszystkim tak bliskie – o wartości, które wciąż przynoszą nam natchnienie, a których istotę znajdujemy właśnie w zapisach Konstytucji 3 Maja

- zakończył.

Wspólne świętowanie

Podczas uroczystości wybrzmiały apel pamięci i salwa honorowa, a delegacje złożyły pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty. Uczestnicy mogli podziwiać defiladę wojskową, która przemaszerowała przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Białegostoku. Mieszkańcy mogli otrzymać biało-czerwone flagi, kotyliony i słodycze.

Dodatkową atrakcją były żołnierska grochówka, stoiska służb mundurowych oraz koncert amerykańskiego bandu 1st Armored Division Band Fort Bliss.

W intencji Ojczyzny

Z okazji Święta Narodowego 3 Maja w Białymstoku odbywają się także nabożeństwa w intencji Ojczyzny.

Świętą Liturgię odprawiono w Katedrze pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, a w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP - mszę świętą pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka. 5 maja o godz. 10:15 odbędzie się nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej, a wcześniej 2 maja - odbyła się modlitwa intencyjna w meczecie.

Pierwsza w Europie i druga na świecie

Konstytucja 3 Maja regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, 3 Maja jest świętem narodowym.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}
OSZAR »