W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa plenerowa „12 lekcji o Konstytucji”

02.04.2025

W 28. rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, 2 kwietnia br., przy al. Ujazdowskich 11 w Warszawie, na ogrodzeniu gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, otwarto wystawę plenerową.

Wystawa plenerowa „12 lekcji o Konstytucji”

Ekspozycja składa się z plansz edukacyjnych poświęconych poszczególnym artykułom Konstytucji RP. Grafiki powstały w ramach projektu społecznego „12 lekcji o Konstytucji”. Plansze te są doskonałym narzędziem do odkrywania wartości i zasad konstytucyjnych, idealnym materiałem na zajęcia z młodzieżą i dorosłymi.

Cel projektu

Projekt społeczny „12 lekcji o Konstytucji” – jak mówią jego autorzy - ma na celu poszerzanie wiedzy o Konstytucji, która jest fundamentem naszej tożsamości i przyszłości.

Cykl prowadzony jest od 2018 r. i składa się z serii infografik prawniczych wydanych w formie kalendarzy, omawiających najważniejsze gwarancje konstytucyjne. Dotąd powstały kalendarze poświęcone wolnościom i prawom osobistym (2018), prawom podstawowym i politycznym (2019), prawom podstawowym jednostki (2021), oraz prawom fundamentalnym (2023). Na wystawie prezentowane są wybrane karty z tych kalendarzy. W 2025 r. ukazał się kalendarz dotyczący organów państwa.

Wystawa i jej znaczenie

- Niezależnie od tego, kto będzie rządził, kto będzie sądził, czy kto będzie oskarżał, zasady zapisane w Konstytucji pozostaną niezmienne. Dzisiejszy wernisaż w przystępny sposób przypomina nam wszystkim o tych podstawowych wartościach – mówiła Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, na spotkaniu inaugurującym wystawę z twórcami inicjatywy „12 lekcji o Konstytucji” oraz klasą o profilu prawniczym LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Uczniowie i uczennice następnie wzięli udział w warsztacie konstytucyjnym, wykorzystującym plansze wystawy oraz specjalnie przygotowany do nich „ćwiczeniownik”.

Twórcy i wydawca projektu

Projekt narodził się dzięki trójce osób: dr Agacie Kulczyk i prof. Lucynie Talejko-Kwiatkowskiej z Pracowni Grafiki Informacyjnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz prof. Pawłowi Wilińskiemu z Zakładu Postępowania Karnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To przedsięwzięcie nie mogłoby się udać bez zaangażowania twórczyń, koordynatorek i artystów, którzy pracowali nad wizualnym przedstawieniem przepisów Konstytucji, a także prawniczek i prawników, graficzek i grafików oraz studentów prawa i grafiki z całej Polski. Wydawcą wszystkich edycji jest Wolters Kluwer Polska.

Znaczenie projektu w edukacji

Kalendarz „12 lekcji o Konstytucji” jest cenionym narzędziem edukacji, wykorzystywanym w szkołach podstawowych i średnich, a także dostępnym dla wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem Konstytucji. Edukacja konstytucyjna jest kluczowa dla tworzenia i rozwoju świadomego społeczeństwa.

Więcej informacji o wystawie, w tym plansze z grafikami konstytucyjnymi oraz „ćwiczeniownik” znajdziesz na stronie: Wystawa plenerowa „12 lekcji o Konstytucji” - Ministerstwo Sprawiedliwości - Portal Gov.pl

Fot: Paweł Mazurek / MS

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}
OSZAR »