„Przegląd systemu ochrony dziecka w Polsce – wdrażanie rekomendacji z pierwszego raportu Zespołu ds. Analizy Zdarzeń”. Seminarium zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości
19.03.2025
W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się seminarium pt. „Przegląd systemu ochrony dziecka w Polsce – wdrażanie rekomendacji z pierwszego raportu Zespołu ds. Analizy Zdarzeń”. W obradach uczestniczyli członkowie Zespołu oraz przedstawiciele ministerstw.
– Nie ma ważniejszego celu niż uszczelnienie systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem i śmiercią. Przed nami ogromna odpowiedzialność, wyznaczenie zadań na kolejne tygodnie i miesiące. Zespół już pracuje nad kolejnymi analizami – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska–Bluszcz podczas otwarcia dzisiejszego (18 marca br.) seminarium.
Zespół ds. Analizy Zdarzeń, któremu przewodniczy Grzegorz Wrona, powołał Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. – Zespołowi zgłoszono ponad 40 spraw dotyczących krzywdzenia dzieci do zbadania. Skala zjawiska jest o wiele poważniejsza, niż przypuszczaliśmy. Będzie o tym informować w kolejnych raportach – mówił Grzegorz Wrona, który prowadził dzisiejsze obrady. Ocenił, że różnorodność analizowanych spraw wymaga zmian ustawowych w kwestiach podlegających wielu ministerstwom.
Zespół na podstawie analizowanych spraw wydaje rekomendacje ogólne i indywidualne oraz wskazuje termin na ich wdrożenie. – Analiza konkretnego przypadku polega na tym, że po wpłynięciu zgłoszenia do Zespołu bądź podjęcia z urzędu sprawy, Zespół występuje o różnego rodzaju dokumentacje. Po zapoznaniu się z nią, może, co jest bardzo ważne, wysłuchać osoby, które sporządzały dokumentację i pracowały z dzieckiem – zarysował metodykę pracy Zespołu jego przewodniczący. Pierwszy raport jest poświęcony śmierci Kamilka z Częstochowy. Dokument składa się z części jawnej, którą opublikowano 28 lutego br. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i części niejawnej. Nie ma w nim rekomendacji generalnych, są tylko indywidualne, na których wdrożenie przeznaczono wskazanym sądom trzy miesiące.
Podczas seminarium omówiono z przedstawicielami ministerstw kluczowe wnioski oraz rekomendacje wynikające z pierwszego raportu, z podziałem na konkretne obszary.
Zaprezentowano także propozycje kolejnych działań służących wzmocnieniu systemu ochrony dzieci. To m.in. wprowadzenie obowiązkowej sprawozdawczości między kuratorem a sędzią, możliwość przeprowadzenia wywiadu z dzieckiem przez pracownika socjalnego, szkolenia lekarzy i pracowników opieki medycznej z rozpoznawania krzywdzenia dzieci, cyfryzacja „Niebieskiej Karty” czy informatyczny system śledzenia losów dziecka.
W seminarium wzięli udział m.in. członkowie Zespołu ds. Analizy Zdarzeń: Anna Chobel, dr Honorata Czajkowska, dr Tomasz Rowiński; wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Katarzyna Nowakowska, przewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego – Magdalena Szafranek, radca w Wydziale Wychowania i Opieki w Departamencie Wychowania i Profilaktyki Ministerstwa Edukacji Narodowej – Krystyna Kiernozek, Dyrektor Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji – Marzena Sawicka, Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Beata Karlińska, Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia – Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, radca z Ministerstwa Zdrowia – Sylwia Lis, Dyrektor Departamentu ds. Równości – Anna Mazurczak.
Z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości w seminarium uczestniczyli m.in. Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich – Dorota Łopalewska, Naczelnik Wydziału Praw Dziecka i Ochrony Pokrzywdzonych DSRiN – Mateusz Korzeniowski, Zastępca Dyrektora Departament Analiz i Strategii – Natalia Bender, Zastępca Dyrektora Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji – Rafał Narloch.
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości.