Po raz 13. obchodzimy Dzień Mostowca
16.05.2025
Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln mkw. Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. W najbliższą niedzielę, 18 maja, obchodzimy Dzień Mostowca.
Każda inwestycja drogowa jest przedsięwzięciem niezwykle złożonym, które wymaga współpracy ekspertów z różnych dziedzin. Gdyby nie wspólne działanie drogowców i mostowców, część z kluczowych inwestycji zrealizowanych w Polsce nigdy by nie powstała. Dlatego Dzień Mostowca jest znakomitą okazją, żeby podziękować przedstawicielom branży mostowej za ich pracę i zaangażowanie.
Wybitni polscy mostowcy – znani i szanowani na całym świecie
Cała historia cywilizacji pełna jest wspaniałych konstrukcji mostowych. Wiele z nich to pionierskie dzieła polskich mostowców nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Wśród wybitnych budowniczych konstrukcji mostowych warto wspomnieć Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu (Wysokina), starostę radomskiego. To on, na polecenie króla Władysława Jagiełły, kierował budową mostu łyżwowego przez Wisłę pod Czerwińskiem, dla wojsk idących na wojnę z Zakonem Krzyżackim w 1410 r.
W bardziej współczesnej historii, wśród budowniczych mostów, należy wymienić Stanisława Kierbedzia, który zasłynął jako pionier budowy żelaznych mostów kratownicowych. Jego dziełem był m.in. most Aleksandryjski w Warszawie (potocznie nazywany Mostem Kierbedzia).
Kolejnym słynnym na cały świat mostowcem był Rudolf Modrzejewski, pionier w dziedzinie budownictwa mostów wiszących. Jego projektem jest m.in. Benjamin Franklin Bridge przez rzekę Delaware (rozpiętość przęsła 533,5 m), najdłuższy wówczas (otwarcie w 1926 r.) most wiszący na świecie czy jeszcze dłuższy, wybudowany trzy lata później, Ambasador Bridge na rzece Detroit (563,9 m).
Natomiast Ernest Malinowski zasłynął jako konstruktor, do 2005 r., najwyżej położonej linii kolejowej na świecie, która na całej swej długości usłana jest rozwiązaniami technicznymi z dziedziny mostownictwa. Nie możemy zapominać także o wykładowcach, takich jak np. Maksymilian Thullie, propagator żelbetu w budownictwie mostowym, czy też Andrzej Pszenicki, którzy wykształcili liczne grono mostowej kadry inżynierskiej.
Inną wielką osobistością w dziedzinie mostownictwa był Stefan Bryła – konstruktor pierwszego na świecie mostu spawanego na rzece Słudwi w Maurzycach pod Łowiczem. Powstał on w 1929 r. i dziś jest zabytkiem klasy 0, która obejmuje obiekty o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej.
Mostowa perełka na liście UNESCO?
To właśnie przeprawa w Maurzycach ma szansę, by trafić na elitarną listę światowego dziedzictwa UNESCO. Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił do GDDKiA z inicjatywą wpisania zabytkowego mostu na krajową Listę Pomników Historii Prezydenta RP. Przyłączyliśmy się do tych działań, będących wstępem do umieszczenia tej rewolucyjnej konstrukcji wśród innych obiektów o szczególnej wartości dla światowego dziedzictwa kulturowego.
Przed nami jednak jeszcze daleka droga. Wniosek wraz z uzasadnieniem musi trafić do Generalnego Konserwatora Zabytków, a następnie, po uzyskaniu opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przedstawiony zostanie Radzie Ochrony Zabytków, skąd trafi na ręce Prezydenta RP. Kolejnym krokiem będzie doprowadzenie do wpisania go na listę UNESCO.
Inicjatywę Związku Mostowców RP i GDDKiA polegającą na umieszczeniu mostu na liście światowego dziedzictwa UNESCO w pełni popiera Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, co jest z pewnością dużym wsparciem.
Więcej o informacji o tym niezwykłym obiekcie, a także o innych dokonaniach i życiu jego twórcy – prof. Stefana Bryły – można znaleźć w komunikacie na naszej stronie internetowej.
Nowy most w Głuchołazach
Jednym z mostów, które dopiero powstaną w ramach realizowanych przez nas inwestycji, będzie most w Głuchołazach na rzece Biała Głuchołaska w ciągu drogi krajowej nr 40 (woj. opolskie). W kwietniu zaprezentowaliśmy nowy projekt jego budowy. Poprzednio budowana przeprawa oraz obiekt tymczasowy zostały zniszczone przez ubiegłoroczną powódź.
Jednoprzęsłowy most będzie bardziej odporny na podobne zjawiska, które mogą się wydarzyć w przyszłości. Tym samym uwzględniliśmy postulaty w zakresie mostu bez podpór w korycie rzeki, które po powodzi zgłaszali samorządowcy i mieszkańcy, rekomendacje Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów (IBDIM), a także wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowy obiekt będzie mostem łukowym, żelbetowym o długości 52 m i szerokość 17 m z dwoma pasami ruchu i chodnikami.
Próby obciążeniowe – wymagający test dla obiektu mostowego
Zanim obiekt mostowy zostanie oddany do użytku, musimy mieć pewność, że będzie w pełni bezpieczny dla użytkowników. Dlatego w końcowym etapie budowy przeprowadzamy badanie pod próbnym obciążeniem.
Ma ono na celu weryfikację, czy rzeczywista jakość i wytrzymałość wybudowanej konstrukcji odpowiada założeniom projektowym. W jaki sposób przebiega badanie? Czym różnią się próbne obciążenia statyczne od dynamicznych? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym komunikacie.
13. raz obchodzimy Dzień Mostowca
Nie sposób wymienić wszystkich osobistości związanych z mostownictwem w Polsce. To na cześć ludzi związanych swoją pracą z budownictwem mostowym, uchwałą Zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, zatwierdzoną 25 kwietnia 2013 r. przez Krajowy Zjazd Delegatów Związku, 18 maja ustanowiono Dniem Mostowców.
Mostowcom z okazji ich święta składamy życzenia wszystkiego najlepszego zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy oraz realizacji kolejnych imponujących inwestycji.