Międzynarodowy szczyt OBWE na temat wyzwań i rozwiązań regulacyjnych w obszarze aktywów wirtualnych
26.06.2025
- 24–25 czerwca 2025 roku w Ministerstwie Finansów odbył się szczyt OBWE pt. „The Next Frontline: Tackling Emerging Challenges in the Virtual Assets Space”.
- Podczas wydarzenia poruszono kwestie związane z najnowszymi wyzwaniami oraz praktycznymi rozwiązaniami w zakresie regulacji aktywów wirtualnych.
Szczyt został zorganizowany we współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Global Coalition to Fight Financial Crime. Stanowił część realizowanego przez OBWE projektu „Innovative Policy Solutions to Mitigate Money Laundering Risks of Virtual Assets” finansowanego przez Polskę, Niemcy, Rumunię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Włochy. Celem wydarzenia była diagnoza problemów oraz zdefiniowanie możliwych do opracowania i wdrożenia praktycznych i dostosowanych do lokalnych kontekstów rozwiązań regulacyjnych.
Szczególna uwaga została poświęcona krajom Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanowi, Mołdawii i Ukrainie, które otrzymują wsparcie w budowie skutecznych ram prawnych oraz wzmacnianiu instytucjonalnych zdolności w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym związanym z kryptowalutami.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele:
- organów nadzoru finansowego i jednostek analityki finansowej z krajów OBWE,
- organów ścigania i instytucji odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa,
- sektora prywatnego i dostawców technologii (w tym narzędzi analitycznych blockchain),
- międzynarodowych organizacji i think-tanków.
Wystąpienie otwierające wygłosił Jarosław Żółtowski, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, który podkreślił wagę wspólnego działania wobec przestępczości finansowej związanej z aktywami cyfrowymi.
Kryptowaluty oferują innowację, dostęp i nowe modele biznesowe, ale ich anonimowość, szybkość i globalny zasięg czynią je także atrakcyjnymi dla przestępców. Musimy działać wspólnie, aby innowacje nie stały się przestrzenią nadużyć.
– powiedział Jarosław Żółtowski.
Ralf Ernst, Zastępca Koordynatora OBWE ds. Działalności Gospodarczej, wskazał z kolei, że szczyt ten stanowi początek kolejnego etapu działań regulacyjnych.
To wydarzenie to coś więcej niż kontynuacja wcześniejszych rozmów – to punkt wyjścia dla nowej generacji rozwiązań.
– stwierdził Ralf Enst.
Podczas szczytu dyskutowano m.in. o:
- udoskonalaniu ram regulacyjnych i praktyk nadzorczych wobec innowacji technologicznych i nowych zagrożeń,
- wyzwaniach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu przy użyciu kryptoaktywów – potrzebie spójnych i elastycznych rozwiązań w różnych jurysdykcjach,
- znaczeniu międzynarodowej współpracy oraz szkolenia i rozwoju eksperckich grup zadaniowych do zwalczania złożonych działań przestępczych,
- roli partnerstw publiczno-prywatnych i wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi technologicznych, w tym analizy blockchain w skutecznym nadzorze nad rynkiem aktywów wirtualnych,
- społecznych aspektach korzystania z aktywów wirtualnych, w tym kwestii nierównego poziomu uczestnictwa kobiet i mężczyzn w tym sektorze.
Wydarzenie wpisuje się w realizację postanowień listu intencyjnego zawartego w 2024 roku między OBWE i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w zakresie współpracy nad przeciwdziałaniem praniu pieniędzy z wykorzystaniem aktywów wirtualnych.